אפשרויות משכנתא

קיימות מספר משכנתאות שניתן לקחת מהבנקים בישראל. להלן סיכום קצר של כמה מאפשרויות המשכנתא הפופולריות ביותר. כל משכנתא מיועדת ומתאימה ללקוח מסוים בהתאם למספר גורמים, כולל אך לא רק: מטבע הכנסה, מקום מגורים, יעדים פיננסיים, השקפה כלכלית ומצב כלכלי.

 

משכנתאות שקל

 

משכנתא שקלית קבועה

בנקים מציעים הלוואות שקליות קבועות לחלוטין עד 30 שנה. הלוואה זו אינה צמודה לשום מדד כך שתשלומי המשכנתא שלכם נשארים זהים לאורך כל חיי ההלוואה. כל הלוואה קבועה בישראל טומנת בחובה סיכון לקנסות על פירעון מוקדם.

 

משכנתא צמודה למדד בריבית קבועה

משכנתא בריבית קבועה צמודה למדד המחירים לצרכן לתקופה של בין ארבע שנים לשלושים שנה. השערים נמצאים כרגע בשפל הנמוך או קרוב לו – בין 2% ל-4% בהתאם לתקופת ההלוואה, יחס ההלוואה לערך, אמינות האשראי של הלווה ועוד. העיקרון מותאם מחדש כל חודש על פי מדד המחירים לצרכן. זה נחשב קבוע, אך למעשה יעלה לאורך חיי ההלוואה ככל שמדד המחירים לצרכן יעלה. הלוואה זו היא בסיכון לקנסות על פירעון מוקדם.

 

משכנתא צמודה למדד בריבית משתנה

הלוואה זו דומה להלוואה קבועה צמודת מדד, אלא שהריבית תשתנה לאורך חיי ההלוואה (בהתאם לתקופת המשא ומתן). למרות שיש בכך את הסיכון הנוסף לכך שהריבית תשתנה לאורך זמן, יש לה גם את היתרון בכך שלא יהיה קנס על פירעון מוקדם.

 

משכנתא צמודה בריבית פריים

התקנות הנוכחיות מאפשרות לשליש מהמשכנתא להיות משתנה וצמודה לריבית פריים, שנקבעה על ידי בנק ישראל. ריבית פריים כרגע נמוכה מאוד ובנקים רבים יכולים להציע ריביות בערך פריים מינוס 0.75%.

 

משכנתא במט"ח

משכנתא במט"ח זמינה במספר המטבעות העיקריים. ריבית המשכנתא היא שיעור הליבור בתוספת פרמיה קבועה שנקבעה על ידי הבנק. משכנתאות אלה זמינות בדרך כלל עד 30 שנה וההחזר הוא במטבע שהושאל.

 

משכנתא צמודת דולר

משכנתא צמודת דולר היא משכנתא שקלית צמודה לשער הדולר לתקופה של עד 30 שנה. מטבע ההלוואה וההחזר הוא בשקלים לפי שער הדולר. ריבית המשכנתא היא שיעור הליבור בתוספת פרמיה קבועה שנקבעה על ידי הבנק.

 

משכנתא צמודת יורו

תנאים דומים למשכנתא צמודה לדולר, למעט שזו צמודה לאירו. הלוואה זו בדרך כלל מתאימה ביותר לאדם שההכנסה העיקרית שלו היא ביורו.

 

הלוואת דולר קבועה 

 

נכון להיום קיימות הלוואות קבועות לטווח של עשר שנים. קיימת גם הלוואת דולר למשך 25 שנה שמתכווננת כל חמש שנים (המכונה בדרך כלל משכנתא בריבית מתכווננת). אין הלוואות דולר קבועות לטווח ארוך מעבר לעשר שנים.

 

הלוואת גשר

הלוואה שהוענקה ללווים שבבעלותם דירה, לרכישת נכס בתקופת הביניים עד למכירת דירתם הקודמת. זוהי הלוואה לזמן קצר לתקופה של עד שנתיים. זה זמין כהלוואה של עד 50% מהנכס הראשון שלכם.

 

תנאים כלליים

בהתאם לבנק, שיעור הליבור עשוי להשתנות כל 3 או 6 חודשים.

לרוב ההלוואות צמודות הדולר יש אפשרות להחזר מוקדם ללא כל קנס או עמלה משמעותיים.

במקרים מסוימים, ניתן לארגן תשלומי ריבית בלבד עד לשנתיים לכל היותר בהתאם לחוזק הפיננסי של הפונה.

ניתן להתייעץ עם יועץ משכנתאות מומלץ.

השארת תגובה