כמה זמן אמור להחזיק מזרן לפני שצריך להחליף אותו?

תוחלת החיים של המזרן אינה מספר שקל לקבוע אותו. לגורמים הפנימיים בענף יש אינטרס לשכנע את הצרכנים לרכוש בתדירות גבוהה יותר.

נראה כי המגמה הנוכחית בתעשיית המזרנים היא לעודד את הצרכנים להאמין שמזרנים באיכות גבוהה מחזיקים מעמד בערך 8 – 10 שנים ומזרנים באיכות נמוכה יותר מחזיקים מעמד זמן קצר יותר לפני שצריך להחליף אותם.

 

תשובה זו מתעלמת מכמה גורמים קריטיים הדרושים כדי לענות על השאלה.

 

תשובה חד-פעמית המתעלמת מהגודל, המשקל ומצבם הגופני של המשתמשים במזרן ספציפי אינה אלא ניסיון לשכנע לקוחות פוטנציאליים לקנות מזרן חדש מוקדם יותר מכפי שהיו עושים זאת באופן רגיל.

 

שאלה זו של תוחלת החיים של המזרן (והאחריות המתאימה לו) נדונה מאוד בתעשיית המזרנים מזה 60 שנה. התשובה לה משתנה מעת לעת.

 

במהלך מחצית המאה האחרונה, יצרני מזרני מותגים שונים ו"מועצות" בתעשייה הוציאו המלצות אחריות למשך 10 שנה, 15 שנה, 20 שנה ו-25 שנה למזרנים המובילים שלהם בניסיון למצוא את האיזון המושלם בין תפיסות איכות לעידוד התיישנות.

 

ככל שאנו יודעים, מעולם לא נערכו מחקרים מדעיים בנושא המסבירים הן את סוג המזרן שבו משתמשים, והן את המאפיינים הפיזיים של האדם (או האנשים) המשתמשים במזרן זה.

 

באופן כללי, יצרני מזרנים של מותגים מנסים לעודד תקופות אחריות נמוכות, כך שהצרכנים ירכשו את מוצריהם בתדירות גבוהה יותר. מצד שני, מותגים כלליים ופחות מוכרים (שאינם מצפים לנאמנות צרכנית ארוכת טווח) מציעים לרוב תקופות אחריות גבוהות יותר.

 

תקופת האחריות הגבוהה יותר נותנת תפיסה של איכות טובה יותר, ומאפשרת למזרן ללא שם להתחרות במותגים ידועים. האם הייתם בוחרים במזרן מותג עם אחריות ל-10 שנים? או במזרן שאינו ממותג באותו מחיר עם 20 שנות אחריות?

 

תקופות האחריות למזרני המותגים המפורסמים (Sealy Posturepedic, Serta Perfect Sleeper, Simmons Beautyrest ועוד רבים אחרים) נקבעות על ידי יצרני המזרנים.

 

אחריות למזרנים באיכות נמוכה יותר או מזרנים שאינם ממותגים עשויה להיקבע על ידי הקונים בחנות.

 

בסופו של דבר, אין ממש זמן מוגדר שבו צריך להחליף מזרן. מזרנים עשויים להיות בסדר במשך 20 שנה או יותר, אבל זה לא הגורם היחיד שיש לקחת בחשבון. אי אפשר באמת לדעת אם מזרן מתאים לאדם לאחר מספר דקות של בדיקה בחנות מזרנים או אפילו לאחר מספר שבועות של שינה עליו. גם אם מצאתם את המזרן "המושלם", ייתכן שהוא לא יהיה נוח כמה שנים בהמשך הדרך. פציעות, עלייה במשקל או גורמים פיזיים אחרים יכולים להשפיע על מידת הנוחות של המזרן שלכם.

 

בעיקרון, התשובה הטובה ביותר לשאלה באיזו תדירות כדאי לקנות מזרן חדש היא "בכל פעם שאתם מרגישים שאתם לא ישנים טוב בלילה ושניתן לתקן את הבעיה באמצעות מזרן אחר."

 

עדכון: לאחרונה נתקלנו במאמר בפרסום ממומן של תעשיית המזרנים. המאמר בירך את יצרני המזרנים והקמעונאים על הצלחתם לשכנע את הצרכנים כי אורך החיים של המזרנים שלהם הוא 8 – 10 שנים, לכל היותר.

 

מזרנים רבים המיוצרים כיום עדיפים בהרבה על אלה שיוצרו לפני 10 שנים או יותר. עם זאת, הצרכנים מחליפים אותם לעתים קרובות יותר.

 

הצלחה שיווקית אמיתית!

 

החדשות הטובות הן שרוב הזמן המזרנים באיכות הטובה ביותר הם בסדר עבור רוב האנשים.

 

למידע נוסף היכנסו לאתר של רוזטו רהיטי יוקרה מאיטליה.