כיצד לרשום פטנט – כיצד עושים את זה בצורה נכונה

רגע השיא בקריירה של יזמים, חוקרים ומפתחים רבים, זה הנקודה בה הם מגלים שהצליחו להמציא משהו שלא היה קודם לכן, משהו שאיש לא המציא לפניהם. לא מעט אנשים עובדים שנים רבות, משקיעים לא מעט משאבים, זמן, כסף, לעיתים מדובר בקריירה שלמה בשביל להפוך רעיון שמתבשל אצלם בראש ואחר כל על הנייר, למשהו אמיתי, מוחשי, משהו שאפשר לראות או אפשר להשתמש בו.

זו המשמעות של פטנט. היופי הוא, שלא מדובר אך ורק על המצאה מבחינה רעיונית או אפילו מבחינה מעשית, קרי מבחינת אופי השימוש במוצר, אלא זה הרבה מעבר לזה, מדובר בנכס לכל דבר, נכס עם זכות קניין, אשר שייכות למי שהמציא את הפטנט, הוא יכול אפילו להוריש אותו לילדים שלו. הכל שאלה, אם הוא רשם אותו כפי שצריך.

לשם כך, צריך לדעת כיצד לרשום פטנט. צריך להבין, כל פטנט שאדם ממציא ייחשב ככזה מבחינה משפטית, מבחינה חוקית, אם הוא ידאג לרשום אותו בצורה נכונה. הרישום איננו מסובך, אך הוא צריך להיעשות בצורה מדויקת, כפי שהחוק מחייב וכן צריך להכיר את המגבלות, את הדרישות השונות, ומן הסתם, צריך לקחת בחשבון, שיש מצבים מסוימים, בהם הפטנט לא בהכרח שייך לנו, כלומר, הוא לא בהכרח שייך למי שהמציא אותו. כפי שנוכל לראות בהמשך.

לפני שנסביר כיצד לרשום פטנט, נתייחס לכמה נקודות שחשוב לשים לב אליהן:

ראשית, משך זמן ההגנה על פטנט הוא לרוב עשרים שנה, הוא יכול להשתנות בהתאם לסוג הפטנט. כמו כן יש לקחת בחשבון, שבין זמן הגשת הבקשה ועד לאישור הבקשה, הפטנט איננו בתוקף ועל כן, אחרים יכולים להשתמש בו.

שנית, כפי שציינו לא תמיד הפטנט שייך ספציפית למי שהמציא אותו. למשל, אם מדובר על המצאה של עובד שכיר במסגרת מקום עבודתו או של חוקר במסגרת האקדמיה, הרי שההמצאה שייכת למקום ולא אליהם באופן אישי.

שלישית, כפי שאנחנו יכולים להניח, במידה ונעשה שימוש בפטנט באופן לא חוקי, אזי שניתן לתבוע על הפרת פטנט, זה כולל גם מצבים בהם פטנט דומה במדינה אחרת, ויש ניסיון לייבא אותו אל מדינה בה הפטנט כבר רשום על אדם ספציפי.

כיצד מתבצע תהליך רישום הפטנט בפועל

התהליך מתבצע באופן די פשוט אך הוא חייב להיות מדויק. יש להציג את הפטנט בפני המחלקה המטפלת בכך במשרד המשפטים, כולל הסבר מדויק על המוצר ועל החדשנות שבו, יחד עם תוכנית על המפרט הטכני וכיצד הוא בנוי. לאחר מכך מתבצע תהליך של המתנה, עד לאישור הפטנט. אסור לשכוח לשלם את האגרות הנדרשות עבור הרישום.

במהלך תקופה זו, גורמים שונים יכולים להגיש ערעורים על הגשת הבקשה במידה ויש להם סייגים מכך, ומנגד, אפשר לפתוח בתהליך רישום הפטנט במדינות אחרות, בשביל שהוא יהיה רשום גם שם.