התרחיש הגרוע ביותר: אתם מתאפקים ומחזיקים את השתן

הכתבה בשיתוף אתר עזר נאמן

כולנו היינו שם: אתם יודעים שאתם חייבים ללכת לשירותים, אבל אתם כבר בסוף הפגישה או שאתם עוד מעט מפספסים את מועד הגשת הפרויקט שאתם חייבים לסיים. אולי אתם צופים במשהו בנטפליקס ולא בא לכם להשהות את הסרט/סדרה כדי להשתין. תהא הסיבה אשר תהא, כולנו החזקנו שתן בשלפוחית פעם.

אבל כמה זמן ארוך מדי, והאם יש סיכונים בריאותיים? ובכן, רוב האנשים צריכים להשתין בערך כל שלוש עד ארבע שעות, מה שמשתנה הוא הזמן שכל אחד מאיתנו יכול בנוחות להחזיק את השתן שלו. למשל, אם אנחנו לא שותים הרבה, או אם אנחנו מאבדים נוזלים דרך הזיעה, ייתכן שנוכל להחזיק שתן במשך זמן מה. רוב האנשים מתחת לגיל 50 מסוגלים להחזיק שתן במשך כשמונה שעות במהלך השינה בלילה. כאשר אנו צעירים יותר, הכליות שלנו עושות עבודה טובה של החזרת נוזלים לתוך המערכת שלנו כך שלא היינו צריכים לקום בלילה כל כך הרבה. אולם, ככל שאנו מתבגרים אנו עלולים למצוא את עצמנו מתלבטים אם להוסיף חדר אמבטיה לבית.

אם אתם משתינים שמונה פעמים או יותר במשך 24 שעות, או יותר משתיים עד שלוש פעמים בלילה, ייתכן שאתם סובלים משלפוחית ​​רגיזה. אלכוהול וקפאין יכולים לתרום לכך, כמו גם מזון חריף או חומצי, אשר יכול לגרות את שלפוחית ​​השתן וליצור את הדחף ללכת לשירותים. גשו לרופא שלכם אם אתם חושבים שיש לכם בעיה.

 

לפעמים ההמתנה לשירותים היא בלתי נמנעת – וזה בסדר. בעוד שמדי פעם אנחנו יכולים להחזיק שתן בין 6 ל 24 שעות, זה ממש לא אידיאלי. הקשיבו לגוף שלכם: אם אתם מרגישים כאב או אי נוחות, זה הזמן לעשות הפסקה וללכת לשירותים. אתם יכולים להרגיש דחף חזק לשלב רגליים כדי למנוע בריחת שתן, או שאתם עלולים להרגיש שהשלפוחית ממש מלאה וזה מלווה בכאב עז בגב התחתון או בבטן – אם אתם לוחצים על הבטן התחתונה שלכם ואתם יכולים להרגיש את שלפוחית ​​השתן, אתם צריכים ללכת לשירותים.

אל תתרגלו להחזיק את השתן, זהו הרגל מגונה. אנחנו יכולים לראות את זה במקצועות מסוימים, כמו אצל מורים, רופאים, אחיות, נהגי משאיות – הם חייבים להחזיק את השתן לפרקי זמן ארוכים, אבל עם הזמן ההרגל הזה יכול להוביל לבעיות בריאות, כולל זיהומים בדרכי השתן (UTI), נזק לכליות ועוד. למעשה, אם אתם מחזיקים את השתן שוב ושוב, זה עלול להקשות עליכם את ההליכה לשירותים באופן כללי. שלפוחית ​​השתן היא בעצם שריר, והמטרה היא לדחוף שתן החוצה. אם אתם מחזיקים את השתן כל הזמן, שלפוחית ​​השתן עובדת קשה כדי למתוח את עצמה ובכך לאפשר נפח לעוד שתן. בשלב מסוים, השלפוחית ​​עלולה להיות מוצפת מכמות הנוזלים, והיא לא תוכל לרוקן, זה ידוע כמצב של שימור שתן, עניין שכיח יותר בקרב גברים מבוגרים. נשים יכולות להיתקל בבעיות של בריחת שתן, למשל.

 

בשורה התחתונה: כדי למנוע בעיות לא נעימות שעשויות להפוך לחמורות – יש ללכת לשירותים כשאתם מרגישים צורך בכך ולא להתאפק. אתם יכולים להתעכב מדי פעם, אבל זו לא צריך להיות הנורמה שלכם. מצב כזה יכול לגרום לכמה וכמה תופעות לוואי משמעותיות בהמשך הדרך.

השארת תגובה