מהי בריחת שתן?

בריחת שתן במתח (SUI) מתארת ​​מצב שגורם לדליפת שתן כשאתה צוחק, מתעטש, משתעל, קם, מרים חפץ כבד או במהלך סוגים אחרים של פעילות הדורשת מאמץ גופני. זוהי הצורה הנפוצה ביותר של בריחת שתן בקרב נשים. גורמי בריחת שתן במתח כוללים בחירות באורח החיים, סיבוכים רפואיים, הריון והשמנת יתר. עבור אלו שנפגעו, בריחת שתן במאמץ יכולה להשפיע על העבודה, חיי החברה, מערכות היחסים וחיי המין.

 

מדוע מתרחשת בריחת שתן?

בריחת שתן במאמץ מתרחשת כאשר התמיכה החשובה בדרכי השתן ובשלפוחית ​​השתן אינה מתפקדת כראוי. מצב זה יכול להיגרם על ידי חולשה ברצועות ושרירי רצפת האגן או מפגיעה בתפקוד של שרירי הסוגר השופכה. זה משפיע על התמיכה המסייעת לספק תפקוד תקין של השתן.

 

כאשר השלפוחית ​​מתמלאת בשתן, היא מתרחבת. בשופכה מתפקדת לחלוטין, שרירים דמויי מסתם נשארים סגורים כשזה קורה. זה מונע דליפת שתן המתרחשת עד למועד בו אנו יכולים להגיע לשירותים ולהקל על עצמנו. עם זאת, כאשר שרירים אלה נחלשים, כל פעילות המפעילה כוח על שרירי הבטן והאגן יכולה להפעיל לחץ על שלפוחית ​​השתן ולגרום לדליפת שתן לא רצונית.

מה גורם לשרירי רצפת האגן לאבד כוח?

אצל נשים, הסיבה השכיחה ביותר לאיבוד כוח בשרירי רצפת האגן וסוגר השתן הוא לידה. במהלך הלידה נשים עלולות לסבול מנזק לרקמות או עצבים ברצפת האגן. בריחת שתן במתח הקשורה ישירות לנזק זה עשויה להתחיל זמן קצר לאחר הלידה אולם במקרים מסוימים עשויות לחלוף שנים.

 

אצל גברים התרחיש השכיח ביותר הגורם לבריחת שתן הוא לאחר כריתת ערמונית – הסרה חלקית של בלוטת הערמונית כחלק מטיפול בסרטן הערמונית או הערמונית המוגדל.

 

האם ישנם גורמים נוספים העלולים להחמיר את בריחת המתח?

מחקרים מצביעים על כך שניתן יהיה להחמיר את בריחת המתחים על ידי כל אחד מהדברים הבאים

מחלות הגורמות לשיעול כרוני או לעיטוש

הַשׁמָנָה

לעשן

לא עושה אימון לרצפת האגן

הרמת חפצים כבדים

הֵרָיוֹן

הרמה כבדה חוזרת ומפעילה לחץ נוסף על שרירי רצפת האגן

הְזדַקְנוּת

שרירי רצפת האגן יכולים גם כן להחליש אצל נשים כתוצאה משינויים בגוון השרירים ובמבנה לאחר גיל המעבר.

עצירות כרונית

עצירות כרונית הכוללת תקופות ממושכות של ישיבה ומתאמצת לרוקן את המעי, מפעילה לחץ קבוע ומיותר על שרירי רצפת האגן שעלול להוביל לדליפת שתן במתח.

 

המאמר נכתב על ידי https://www.ezerneman.co.il/